علی عفت‌پناه، مدیرعامل شرکت مهندسی پاژ

شرکت فنی مهندسی پاژ

شرکت مهندسی پاژ، بارقه‌ای از شرق

گفت‌وگو با مهندس علی عفت‌پناه، مدیرعامل شرکت مهندسی پاژ

 

«ساخت ایران» تنها زمانی تبدیل به یک عبارت اطمینان‌بخش می‌شود که دولت و نهادهای مسئول عملاً به حمایت از آن برخیزند. این پشتیبانی و از سوی دیگر مطالبه‌گری است که می‌تواند راه اعتلای تولیدکننده وطنی را هموار کند. ایران امروز اهتمام و غیرت را پشتوانه کرده و با تمام کمبودها و موانع سدشکن ظاهرشده، حیف است این حجم از توانستن و خواستن بی‌جواب و بی‌پناه بماند.

 

آغاز راه

علی عفت‌پناه هستم مدیرعامل شرکت مهندسی پاژ و صنایع تولیدی هارنس. بنده در حوزه الکترونیک تحصیل کرده و دارای مدرک کارشناسی این رشته هستم.

اینجانب به عنوان مدیریت مجموعه، فعالیت خود را در حوزه حریق از سال 1379 به عنوان مجری سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق آغاز کردم. پس از آن با کسب تجربه و احصای نیازهای بازار به سال 1383 با ثبت رسمی شرکت پاژ و اخذ مجوزهای مربوط به عنوان مجری ذیصلاح سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در زمینه فروش و اجرای تجهیزات اعلام و اطفاء حریق به صورت رسمی فعالیت خود را ادامه دادم. کار ما رفته‌رفته جایگاه خود را در چشم بازار یافت و یاران همدلی همراه شدند تا امروز پاژ به عنوان یک شرکت باسابقه فعالیت‌های جدی در رسته‌ی ایمنی به انجام برساند و همواره خط ممتد صعودی خود را ادامه دهد.

 

پاژ

همان‌طور که در خلال گفت‌وگو اشاره شد، شرکت مهندسی پاژ فعالیت خود را درزمینه‌ی سیستم‌های ایمنی حریق با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود از سال 1383 آغاز کرد. این مجموعه توانست با تلاش نیروهای انسانی متعهد و مهندسان خبره و باتجربه‌ی خود آخرین فناوری‌های علمی روز جهان در صنعت اعلام و اطفاء حریق را به کار گیرد و به عضویت در سازمان‌های بین‌المللی معتبری مانند BS و NFPA نائل شود.

پاژ توانست به عنوان یکی از مجرب‌ترین و تخصصی‌ترین شرکت‌ها به سال 1390 در کسوت واردکننده مستقیم تجهیزات ایمنی حریق از کشورهای اروپایی ظاهر شود و خود را به عنوان یک مجموعه حرفه‌ای و قابل‌اطمینان در شرق کشور بشناساند. ما به عنوان اولین شرکت در نوع خود توانستیم تجهیزات کنترلی سیستم‌های اطفاء حریق و ایستگاه تر و خشک آتش‌نشانی و همچنین انواع اسپرینکلرها، علی‌الخصوص از نوع کانسیلد (دکوراتیو) را در شرق کشور معرفی و در پروژه‌های اجرایی به بهره‌برداری برسانیم.

طی سال‌های 1393 و 94 شرکت ما پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون تشویق و حمایت از تولید ملی، تحقیقات اولیه خود به منظور تولید بارنده‌های آبفشان (اسپرینکلر) را آغاز کرد. ما برای ارائه بهترین‌ها به تحقیقات گسترده‌ای دست زدیم، از شرکت‌های تولیدی متعدد و معتبری در اروپا بازدید کردیم و در نهایت با به‌کارگیری تجارب و سوابق پیشین و به همت مهندسان خبره بومی و همچنین بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا، توانستیم به عنوان اولین تولیدکننده این رسته در شرق کشور فعالیتمان را آغاز کنیم.

پاژ موفق شد انواع اسپرینکلر را مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی معتبری چون UL و EN با نام تجاری «هارنس» –به معنای مهارکننده-  تولید و عرضه کند. هارنس یک تولید حرفه‌ای بود که مراحل تأیید خود را به سرعت و بدون هیچ مشکل خاصی از سر گذراند و موفق به اخذ استاندارد ملی شماره 1-22253 و تأییدیه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، تهران، اصفهان و البرز شد. تلاش‌های ما هم‌اکنون موجب اشتغال‌زایی بیش از 200 نیروی کار به صورت مستقیم و غیرمستقیم در میهن عزیزمان ایران شده است که خود این مسئله یک نیروی محرکه و امیدبخش برای ادامه راه پاژ محسوب می‌شود.

این شرکت پیرو اصل توسعه بخشی در سال 1395 اقدام به طراحی اولین وب‌سایت فروش آنلاین تجهیزات ایمنی حریق در شرق کشور کرد تا ضمن ترویج ایمنی و آشناسازی مخاطبان با اهمیت زندگی ایمن، بازار و فعالان این رسته را از فعالیت‌های خود منتفع سازد.

 

هارنس

محصولات صنایع تولیدی هارنس در انواع مختلف بارنده آبفشان (اسپرینکلرهای)؛ بالازن، پایین زن، کنارزن، مخفی، دلوج، پنجره‌ای و… تولید شده و از آنجایی که تیم فنی این مجموعه دارای سوابق علمی و عملی در زمینه مشاوره، طراحی و تولید سیستم‌های اطفاء حریق است، موفق شده محصولی با کیفیت بالا و قابل‌مقایسه با نمونه‌های خارجی تولید کند. ما با توجه به بررسی و تحقیقات گسترده روی برندهای مختلف اروپایی، مزایای متعدد این محصولات را در تولیدات خود به کار بسته و معایب آن‌ها را نیز مرتفع کردیم، به‌گونه‌ای که اکنون از لحاظ کیفیت و ساختاری دعوی برابری با محصولات مشابه خارجی را داریم.

می‌توان برتری صنایع مهندسی هارنس به عنوان یک شرکت دانش بنیان نسبت به دیگر هم نوعان را در تولید اسپرینکلرهای مخفی (دکوراتیو) مشاهده کرد. پاژ اکنون به عنوان اولین تولیدکننده این نوع اسپرینکلر در شرق خاورمیانه فعالیت می‌کند.

اسپرینکلرهای هارنس در قسمت رزوه به صورت کاملاً استاندارد عمل کرده و کلیه حباب‌های شیشه‌ای آن وارداتی و دارای گواهینامه UL هستند.

گفتنی است که خط تولید صنایع هارنس با مدرن‌ترین ماشین‌آلات و دستگاه‌های اتومات تجهیز شده و کلیه محصولات آن مطابق با استانداردهای بین‌المللی و با رعایت کامل استانداردهای ملی ایران تولید می‌شود. پاژ در این راستا علاوه بر اخذ نشان استاندارد ملی و تأییدیه سازمان‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، توانسته طی بازدیدهای صورت گرفته مشتریان خود از خط تولید ضمن آشناسازی آنان با روند کار، اصل رضایت‌مندی را نیز حاصل کند.

 

کارنامه‌ای پربار

مجموعه پاژ طراحی سیستم‌های تولیدی خود را با رعایت استانداردهای بین‌المللی و بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مربوط صورت می‌دهد و با ارائه محصولات ایمنی حریق استاندارد و خدمات پس از فروش در راستای رضایت مشتری گام برمی‌دارد. شرکت مهندسی پاژ مفتخر است که طی سال‌های فعالیت تأمین قطعات و خدمات بسیاری از سازمان‌های دولتی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، برج‌های اداری، مسکونی و تجاری را در رزومه خود دارد.

حرم مطهر رضوی؛ آستان قدس رضوی؛ فرودگاه بین‌المللی مشهد، کرمان، بندرعباس، کرمانشاه؛ ادارات ثبت احوال مشهد و شهرستان‌ها؛ پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد؛ شهرداری مشهد؛ نیروگاه نفت و بهره‌برداری مارون؛ بانک‌های صادرات و ملت؛ شرکت تولیدی صنایع پودر شیر مشهد؛ برج‌های مسکونی باران، الیزه 2، مینیاتور و بسیاری دیگر از این دست پروژه‌ها تنها بخشی از کارنامه درخشان پاژ هستند که مایه مباهات ما و در حکم بالاترین تأییدیه بر درستی گزینش راه و فعالیت‌های پاژ محسوب می‌شوند.

 

سخن آخر

از آنجا که این مجموعه از ابتدای فعالیت خود درزمینه‌ی فروش و اجرای سیستم‌های ایمنی حریق فعالیت داشته است، در مسیر تولید خود با مشکلات متعددی روبرو شده اما با توجه به اشتغال‌زایی انجام شده و به منظور رونق تولید در میهن عزیزمان، علیرغم تمام مشکلات موجود و حاشیه سود بسیار کم، در مسیر گام نهاده راست قدم بوده است.

در جایگاه تولیدکننده انتظار می‌رود محصولات داخلی موردحمایت قرار گرفته و حداقل در پروژه‌های اجرایی، از ورود کالاهای خارجی ممانعت صورت پذیرد. باید توجه داشت که محصولات باکیفیت ایرانی ما همان استانداردهای خارجی سایر محصولات برند جهانی را دارا هستند و این بی‌اعتنایی تنها باعث خروج ارز مملکت ما می‌شود و بحران‌ها را تشدید می‌کند؛ نهادهای مسئول باید بدانند که حمایت از تولید ایرانی صرفاً به معنای تأیید محصول نیست و باید در ادامه‌ی راه نیز از تولیدکننده‌ای که سربلندی کشورش را برگزیده، پشتیبانی کنند.

به گواه تجربه و تأییدیه‌ها می‌توان گفت که متخصصان کشور عزیزمان در این رسته همگام با استانداردهای جهانی گام برداشته‌اند و محصولات خوب و باکیفیتی را به تولید رسانده‌اند از این رو درخواست می‌شود که حتی‌الامکان طی دستورالعمل‌هایی مکتوب استفاده از محصولات مشابه خارجی در کشور منع شود. بهترین حمایت از تولیدکننده و حتی مصرف‌کننده، در حال و وضع کنونی جلوگیری از خرید محصولات وارداتی با چندین برابر قیمت نمونه‌های مشابه ایرانی است. به این طریق است که تولیدکنندگان ملی می‌توانند در راستای پیشرفت اهداف و سیاست‌های کشور اسلامی‌مان گامی بزرگ برداشته و ضمن ایجاد رونق داخلی، به صادرات و ارزآوری نیز فکر کنند.

تاریخ مصاحبه: آبان ماه 1399

→ خواندن مطلب قبلی

کابل اعلام حریق و مقاوم در برابر حریق افلاک

خواندن مطلب بعدی ←

کابل مقاوم در برابر حریق (ERSE)

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.