منصور مهدی‌زاده، مدیرعامل شرکت پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاس

پرگاس

هدف؛ جامعه‌ای ایمن

گفت‌وگو با منصور مهدی‌زاده، مدیرعامل شرکت پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاس

 

بنده منصور مهدی‌زاده عضو کوچکی از خانواده بزرگ پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاس هستم. مجموعه ما با نام تجاری پرگاس فعالیت‌های چند شاخه‌ای را در حوزه ایمنی ارائه می‌دهد. مفتخرم که با شعار «تلاش برای ایمنی جامعه (مطابق با استاندارد روز دنیا)» در کنار فعالان زحمتکش این حوزه هستم.

مجموعه پرگاس با سابقه‌ی 18 ساله و با ساختاری چندمنظوره، در حوزه آموزش، تأسیسات، مهندسی ایمنی، تولید و فروش خدمت‌گزار مردم شریف ایران است.

پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاس

مجموعه‌ی ما در گام نخست کار خود را در حوزه تأسیسات آغاز کرد و در بخش‌های آموزش، مشاوره و طراحی فعالیت حرفه‌ای را پیش گرفت. بعد از مدت کمی تولید بوسترپمپ‌های آبرسانی هوشمند و آتش‌نشانی در دستور کار پرگاس قرار گرفت و ما توانستیم به سرعت در این زمینه هم پیشرفت کرده و تمامی محصولات خود را با توجه به دانش روز دنیا تولید کنیم. محصولات پرگاس در این حوزه توانستند با تکیه‌بر دانش به اخذ استانداردهای معتبر داخلی و خارجی نائل شوند و به این شکل بخش تولیدی مجموعه نیز که کار خود را با توکل و همت آغاز کرده بود، قدرتمند ادامه داد و رفته‌رفته بر میزان کیفیت و حجم تولید ما افزوده شد. ما همچنین در پرگاس این افتخار را داشته‌ایم تا با خدمات فنی و مهندسی خود در خدمت رسان هم‌میهنان عزیزمان باشیم.

همه‌ی ما در سال‌های اخیر مضیقه‌هایی را که تحریم‌ها بانی آن بودند را به خوبی لمس کرده‌ایم. این درست است که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که از هر لحاظ خودکفا باشد اما باید اذعان داشت که اکنون بسیاری از محصولات وارداتی هستند که به راحتی در کشور ما امکان تولید دارند و ما معتقدیم که به جای کار کردن در بازارهای شلوغ می‌شود به تولید در این رسته‌ها فکر کرد. دانش ایرانی امروز توانسته از تحریم‌های ظالمانه یک توفیق اجباری بسازد و در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی و تولید برسد. خرسندیم که مجموع تلاش‌های ما در ابعاد مختلف مهندسی، خدمات‌رسانی و تولید توانسته به کارآفرینی و تولید محصولات باکیفیت ختم شود. ما در مجموعه پرگاس مفتخریم که قدم کوچکی در رشد و توسعه کشور عزیزمان برمی‌داریم.

می‌توان گفت که پرگاس بعد از تجهیز و به‌روزرسانی دانشی و ابزاری خود پا به عرصه ایمنی گذاشت. ما با استفاده از تجارب و تخصص همکاران خود، توانستیم کمک کوچکی به حوزه اطفا حریق و پیشگیری کنیم و تولیداتی را به بازار این حوزه تزریق کنیم که موردنیاز ایمن‌سازی کشور است. بوسترپمپ‌های هوشمند و مورد استفاده در آتش‌نشانی ازجمله محصولاتی بودند که پیش از این میزان قابل‌توجهی از واردات این حوزه را به خود اختصاص می‌دادند و ما خرسندیم که توانسته‌ایم باعث کاهش حجم واردات این محصولات شویم و از خروج ارز کشور جلوگیری کنیم.

فعالیت‌های ما امروز بانی کارآفرینی و اشتغال‌زایی روزافزون شده است و از طرفی التزام پرگاس به کیفیت برون دادها و محصولات تولیدی‌اش دورنمای بسیار خوبی را برای شرکت تشکیل داده است که ما به پشتوانه‌ی آن برای گام‌های بعدی خود به صادرات و ارزآوری نیز اندیشیده‌ایم.

هم‌اکنون مجموعه پرگاس با 28 پرسنل اداری به صورت مستقیم و هشت متخصص بنام در امر آموزش با گروه‌های تخصصی اطفای حریق Edufire، سیستم‌های پمپ و پمپاژ Edupump، سیستم‌های اعلان حریق Edualarm در خدمت فعالان و علاقه‌مندان به این حوزه است.

ما با توجه به لطف پروردگار و تلاش همکاران متخصص خود توانستیم بیش از 20 دوره آموزشی تخصصی حریق را در 6 ماه گذشته برگزار کنیم و میزبان بیش از 60 شرکت فعال در این حوزه باشیم. همچنین در طی این مدت برای اولین بار در ایران، چندین آموزش تصویری و جزوات تخصصی را تقدیم به علاقه‌مندان این حوزه کردیم تا افراد بیشتری با این حوزه آشنا شوند و پتانسیل رشد این رسته با جذب افراد نخبه بیش از پیش شود. ما معتقدیم هر چه دانش افراد در این حوزه بیشتر شود، طراحی، نظارت و اجرای ایمنی بهتر خواهد شد و در کنار آن از هدر رفت سرمایه ملی و لطمات جانی جلوگیری می‌شود.

پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاسآموزش، اصلی اساسی

همان‌طور که در خلال گفت‌وگو اشاره شد، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما در حوزه ایمنی بحث فرهنگ‌سازی و فرهنگ پذیری آن است که ما معتقدیم رابطه‌ی مستقیمی با آموزش دارد. ما قبل از هر چیز به ایمن‌سازان دانش ورزی نیاز داریم که خود سرآمد این حوزه باشند و بتوانند تمامی احتیاجات ایمنی جامعه را برطرف کرده و پاسخگوی ذهن پرسشگر عامه باشند. به‌طور خلاصه ازجمله اقداماتی که پرگاس تا امروز در بخش آموزش مهندسی ایمنی و تولیدات خود به انجام رسانده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برگزاری بیش از 20 دوره تخصصی حریق (سیستم‌های پمپ و پمپاژ، اطفای آبی، گازی، اعلان حریق آدرس‌پذیر و متعارف، سیستم مدیریت دود، نرم‌افزار اتواسپرینک، نرم‌افزار پایپ‌نت، نرم‌افزار آلارم کد، نرم‌افزار کانتم، نرم‌افزار VDS و…)؛

– اولین آموزش تصویری نرم‌افزار AutoSPRINK و Pipenet در حوزه اطفاء حریق آبی؛

– اولین آموزش تصویری نرم‌افزار Alarmcad در حوزه اعلان حریق؛

– اولین ترجمه کاربردی استاندارد NFPA20 مربوط به سیستم‌های پمپاژ؛

– راه‌اندازی اولین و بزرگ‌ترین مرجع انتخاب آنلاین سیستم‌های پمپاژ (پمپ و بوسترپمپ) در 2 بخش آب و فاضلاب و ایمنی و اطفاء حریق به آدرس EDUPUMP.IR؛

– بیش‌ترین سهم تولید بوسترپمپ در کلاس‌های S1، S2 و S3 به صورت استاندارد؛

در حال حاضر نیز بخش تحقیق و توسعه شرکت در حال تدارک چندین دوره آموزشی جدید هستند که به زودی از طریق سایت‌ آموزشگاه به آدرس EDUFIRE.IR و شرکت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

تولیدات استاندارد

پرگاس در کنار آموزش، موضوع تولید حرفه‌ای و باکیفیت مطابق با استانداردهای جهانی را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ است. ما همواره تلاش کرده‌ایم تا واژه «ساخت ایران» را مترادف کیفیت و اطمینان قرار دهیم. باید توجه داشت که محصولات تولیدی بهترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای حوزه ایمنی جهان نیز در نهایت همان استانداردهایی را دارند که محصولات تولیدی شرکت ما از آن بهره‌مند هستند و در اصل استانداردها تضمین‌کننده کیفیت محصولات محسوب می‌شوند.

پرگاس هم‌اکنون با ظرفیت تولید 750 پکیج بوسترپمپ در سال و با تولید بوسترپمپ‌های آتش‌نشانی در کلاس‌های S1، S2 و S3 مطابق با استاندارد NFPA20 به عنوان تولیدکننده مرجع آماده همکاری با شرکت‌های فعال در لیست سازمان آتش‌نشانی هستیم.

یکی از اهداف آتی این مجموعه در حوزه تولیدات خود، استانداردسازی تولید بوسترپمپ (به عنوان قلب تپنده سیستم اطفای حریق) و از همه مهم‌تر و تکمیل‌کننده موضوع موردبحث، تعمیر و نگهداری این سیستم با توجه به استانداردهای بین‌المللی است که این مهم نیز با همکاری مراجع ذیصلاح و سازمان آتش‌نشانی تهران امکان‌پذیر خواهد بود.

پیشگامان صنعت و ایمنی پرگاسآفت تولیدات بی‌کیفیت

نکته‌ی حائز اهمیت در مورد ایمن‌سازی استفاده از محصولات باکیفیت، کارا و مطمئن است. به کار بستن تولیدات غیراستاندارد در این حوزه تفاوت چندانی با رعایت نکردن ایمنی ندارد، ضمن اینکه رویکردی این‌چنینی خطر بزرگی در حوزه فرهنگ‌سازی ایمنی محسوب می‌شود. تلاش ما و سایر دوستان متعصب در حوزه ایمنی همه‌گیری و ترویج این مهم در کل جامعه است و حالا باید توجه داشت که در صورت به‌کارگیری تجهیزات ایمنی و نارسایی و عدم کارکرد درست آن‌ها چه بلایی سر باور و فرهنگ پذیری ایمنی خواهد آمد که بعدازآن همه الزام و ترویج و تشویق، رواج یافته و اجرا شده است.

متأسفانه در سال‌های اخیر با توجه به نبود دستورالعمل و وندور لیست مناسب برای تولید بوسترپمپ و از طرفی دیگر عدم نظارت بر کیفیت بوسترپمپ‌های تولیدی، شاهد تولید بی‌کیفیت و دور از استاندارد این تجهیزات هستیم. باید توجه داشت که هدف اصلی ایمنی و دغدغه استانداردهای این حوزه در نهایت امنیت افراد و اموال است که با استفاده از تجهیزات غیراستاندارد به مخاطره می‌افتد.

علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته به منظور استانداردسازی تولیدات در این بخش و تأسیس مرجع علمی، کارگاهی و تجربی، ما هنوز شاهد اقدام قاطعی در این خصوص نبوده‌ایم و همچنان منتظر همکاری مراجع ذیصلاح هستیم تا بدین وسیله شعار اصلی «تلاش برای ایمنی جامعه» به «همه برای ایمنی جامعه» تبدیل شود.

 

سخن آخر

امیدوارم دغدغه‌های بنده به عنوان یک فعال حوزه ایمنی و آتش‌نشانی به گوش مسئولین دلسوز رسیده و با همکاری هم اقدامی در شأن و منزلت سازمان آتش‌نشانی انجام دهیم.

در پایان از طرف مجموعه پرگاس قول خواهم داد که تمامی توان خود را برای ارتقاء این حوزه چه از نظر آموزشی و چه از نظر تولید به کار خواهم برد و دست تمامی همکارانی را که هم مسیر ما در توسعه و رشد کشور عزیزمان هستند به گرمی خواهم فشرد. امیدوارم همه‌ی ما فعالان ایمن‌سازی در هدفمان که ایمن ساختن جامعه است، موفق و پیروز باشیم.

تاریخ مصاحبه: مهرماه 1399

→ خواندن مطلب قبلی

رضا تختی، مدیرعامل شرکت شاهان

خواندن مطلب بعدی ←

اعلام حریق چیست؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.