امیرحسن تاج‌بخش مدیرعامل آشکارسازان ایرانیان

مصاحبه با امیرحسن تاج‌بخش، مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیان

تولید باآتیه

 

گفت‌وگوی مجله مهندسی ایمنی با امیرحسن تاج‌بخش مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیان

شکوفایی تولید، رسیدن به خودکفایی، استیلا بر بازار و مقولاتی این‌چنینی همواره به‌عنوان شعارهای روحیه‌بخش عصر گذار صنعتی ایران به کشوری پیشرفته مطرح هستند. نکته حائز اهمیت در این حوزه آن است که برای بزرگی کردن در آتیه باید امروز در کنار الگوبرداری، از خلاقیت و آفرینش نیز مدد جست. شرکت آشکارسازان ایرانیان توانست با مدیریت اصولی تمامی اهداف پیش تعریف شده خود را عملی کند.

تنها در صورت داشتن زیربنایی قوی است که می‌توان روبنایی چشم‌گیر و مطمئن ساخت و به فردا امیدوار بود. شاید کپی‌برداری میانبری برای کسب سود محسوب شود اما باید توجه داشت که عواید آن زودگذر بوده و مجموعه‌ای که به دنبال مانایی و توسعه است باید تولید اصولی را سرلوحه کار خود قرار دهد.

مصاحبه با امیرحسن تاج‌بخش، مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیانآشکارسازان ایرانیان

ما از سال ۱۳۷۴ کار خود را آغاز کردیم، مجموعه‌ی ما ابتدا در حوزه‌ی سیستم‌های امنیتی فعالیت می‌کرد. آن زمان ما در زمینه‌ی تولید تجهیزات اعلام سرقت کار می‌کردیم و جزو معدود تولیدکنندگان این حوزه محسوب می‌شدیم؛ آن موقع فقط سه برند بینا افزا، نت و مجموعه ما در این مورد تولیدات داشتند اما به‌زودی بر تعدد تولیدکنندگان این رسته افزوده شد و ما نیز به فکر کار در بخشی نوین افتادیم.

بررسی‌ها و تحقیقات در بازار ما را به سمت حوزه اعلام حریق سوق داد. کار ما در رسته‌ی جدید در ابتدا با واردات آغاز شد، به شکلی که تجهیزات متعددی را از برندهای مختلف چینی تهیه و به بازار عرضه می‌کردیم. مجموعه‌ی ما در زمینه الکترونیک ید طولانی داشت و در ابتدا نیز قصدمان تولیدات بود اما وضعیت بازار به شکلی رقم خورد که تولید را از صرفه انداخته و واردات را پیش می‌کشید. با افزایش قیمت ارز بود که تصمیم برای تولید دوباره قوت گرفت و عملی شد.

شرکت آشکارسازان ایرانیان کار خود را از واردات به تولید تغییر داد. در ابتدا رسته‌ی کاری ما علاوه بر ایمنی به امنیت هم مربوط بود اما سیاست‌گذاری‌ها و آینده‌نگری‌ها باعث شد رسته‌ی تولید ایمنی برای ما ارجحیت پیدا کند. تمرکز بر حوزه ایمنی سبب‌ساز جدایی ما از فعالیت در بخش امنیت شد و شرکت آشکارسازان ایرانیان مجدانه روی تولید تجهیزات ایمنی تمرکز کرد.

مجموعه ما با این تصمیم وارد حوزه تولید تجهیزات ایمنی شد و در قدم اول ساخت کلیه محصولات اعلام حریق را در دستور کار خود قرار داد. طی دو سال آغازین فعالیت ما توانستیم سایر تجهیزات این رشته را به بهترین شکل ممکن و مطابق با آخرین متدهای تکنولوژی روز تولید کنیم.

سال ۱۳۹۱ بود که کار تولید ما آغاز شد و به‌سرعت گسترش یافت. هدف بزرگ ما در کوتاه زمانی برآورده شد و برند تسلا از شرکت آشکارسازان ایرانیان به یکی از نام‌های نیک، قابل‌اتکا و اطمینان‌بخش حوزه ایمنی تبدیل شد، نامی که توانست به‌سرعت خود را در بازار مطرح کرده و توجه مصرف‌کنندگان را جلب کند. در سال 1393 آزمایشگاه‌های تخصصی اعلام حریق این شرکت برای اولین بار در ایران بر پایه‌ی دستورالعمل‌ها و خطوط راهنمای ISIRI  و EN54  تأسیس و در ردیف همکار سازمان استاندارد قرار گرفت. کار اصولی، تمرکز بر تولیدات، تعهد در کیفیت و تجربه و دانش‌ورزی آشکارسازان ایرانیان در حوزه الکترونیک باعث شد تسلا در بازار ایران جایگاهی رفیع پیدا کند و به انتخاب اول بسیاری از مصرف‌کنندگان تبدیل شود.

مصاحبه با امیرحسن تاج‌بخش، مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیان

نیروی کار آشکارسازان ایرانیان

شرکت آشکارسازان ایرانیان یک ایده بود که به ثمر نشست و توانست با مدیریت اصولی تمامی اهداف پیش تعریف شده خود را عملی کند. ما خرسندیم که فعالیتمان توانسته ضمن سودرسانی به بازار ایمنی ایران در اشتغال‌زایی هم مثمر واقع شود. اکنون ۳۲ نفر به شکل مستقیم در شرکت ما تحت استخدام هستند که بیش‌ازاین میزان هم به‌صورت غیرمستقیم در کارهای برون‌سپاری و مقاطع کاری تولیدات ما فعالیت دارند.

مجموعه‌هایی هستند که در حوزه پرس‌کاری، تزریق قالب، ساخت کنتاکت و مقولاتی این‌چنینی در تولیدات ما ایفای نقش می‌کنند و به‌عنوان پیمانکار خارجی با ما همکاری دارند که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان نیروی غیرمستقیم شرکت آشکارسازان ایرانیان محسوب کرد. می‌توان گفت امروز بدون احتساب شاخه‌های فروش، فعالیت مجموعه ما توانسته مسبب ارتزاق قریب به ۸۰ خانوار شود که ما از این بابت خدا را شاکریم.

مصاحبه با امیرحسن تاج‌بخش، مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیانتسلا

کیفیت محصولات تسلا در بازار ایمنی ایران ثابت شده است و آن را رشد تولیدات در کوتاه‌ترین زمان ممکن و توسعه‌ی سریع بازار آن نشان می‌دهد. شما وقتی محصولات ما را از نزدیک مشاهده می‌کنید و آن‌ها را در دست می‌گیرید گمان می‌کنید که یک برند معروف خارجی را لمس کرده‌اید. بارها مشتریان جدید ما در برخورد با محصولات تسلا آن را یک جنس وارداتی ارزیابی کرده‌اند و این به خاطر تفاوت محسوس آن با دیگر تولیدات داخلی رایج این رسته است، اینجاست که می‌توانم بگویم رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون.

می‌توانم از روی بازخورد بازار به شما آمار بدهم که جنس تولیدی ما علی‌رغم اینکه صد درصد ایرانی است و تمامی اجزای آن در داخل کشور تولید شده، نسبت به سایر همتایان داخلی و حتی برندهای وارداتی میزان خرابی و مرجوعی بسیار کم و ناچیزی دارد. محصولات ما بارها تست شده و جواب پس داده‌اند تاکنون مشکلی در عملکرد آن‌ها گزارش نشده است که خود این نکته نشانه کیفیت بی‌قید و  شرط تسلا است.

ما معتقدیم که یک مجموعه تولیدی برای موفقیت خود علاوه بر رعایت مسائل کیفی و اصول مشتری مداری باید بتواند در مباحث رقابتی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد و مسائل با اهمیت بازار را درک کرده، پالس‌ها را دریافت کند و با توجه به گراها و بازخوردها، دست به تولید و عرضه بزند. قیمت، یکی از فاکتورهای اساسی بازار امروز است، تسلا توانسته علاوه بر رعایت تمامی اصول حرفه‌ای‌گری و تولید با کیفیت رقابتی، این اصل را در بهای محصولات خود نیز لحاظ کند و آن‌ها را با قیمتی کنترل شده و رقابتی در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد. اکنون قیمت کالاهای ما گاه در برخی موارد به کمتر از ۵۰ درصد بهای اجناس خارجی می‌رسد. ما نیز در همین کشور زندگی می‌کنیم و به‌خوبی با درد کارفرمایان و مصرف‌کنندگان آن آشنا هستیم و از همین رو تمام تلاش خود را به کار برده‌ایم تا ضمن حفظ کیفیت تولیدات از خدشه‌رسانی به اصل کیفیت ساخت ایران جلوگیری کرده و کالاهای خود را با قیمتی اصولی در اختیار هم‌وطنان قرار دهیم.

کشف دوباره فناوری

هدف ما برای آتیه آشکارسازان ایرانیان، بهینه‌سازی تولیدات است. ما اکنون در دو رسته‌ی کلی سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر فعالیت داریم. محصولات بخش متعارف تسلا امروز به شکل کامل به تولید رسیده و ما در این زمینه پکیج جامع و کاملی را به بازار عرضه می‌کنیم، در حوزه تولید سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر نیز می‌توانم بگویم که تا ۹۰ درصد کار جلو رفته و ما در نمایشگاه اخیر ایپاس (هجدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، امنیتی و ایمنی) از آن رونمایی کردیم و این محصول به‌زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

محصولات اعلام حریق آدرس‌پذیر جزو ملزوماتی بود که جای خالی‌اش در بازار تولیدات داخلی حوزه ایمنی به‌شدت احساس می‌شد و از همین رو تسلا خود را موظف به پوشش این نقصان دید. گام بعدی و هدف آتی ما تولید باکیفیت و قابل‌رقابت سیستم‌های آدرس‌پذیر اعلام حریق است که می‌دانیم با عرضه‌ آن به بازار، انقلابی در این حوزه رقم خواهد خورد. اکنون این محصول در بازار ایمنی کشور صد درصد وارداتی است و نمونه‌های موجود هم با قیمت بسیار گزافی به فروش می‌رسد که این معادله حتماً در آتیه نزدیک توسط شرکت‌های تولیدی داخل این حوزه از جمله تسلا به هم خواهد خورد.

نوید اصلی تولید محصولات اعلام حریق آدرس‌پذیر تسلا آن است که تمام تجهیزات آن اعم از دتکتور دودی، دتکتور حرارتی، مولتی دود و حرارت، آژیر، شستی، اینترفیس ورودی و خروجی و کنترل پنل ساخت خود شرکت بوده و حتی پروتکل آن نیز طراحی تسلا است و از پروتکل شرکت‌های خارجی استفاده نکرده است. می‌توان تولیدات ایمنی در ایران را نوپا ارزیابی کرد اما این نکته نمی‌تواند مانع پیشرفت و تعالی این حوزه محسوب شود. ایران پتانسیل سردمداری چنین تولیداتی را در منطقه دارد اما این نکته به شرطی قابل اجرا است که از همان ابتدا زیرساخت علمی و عملی آن ایجاد شود.

تسلا از ابتدا کار خود را بر پایه حرفه‌ای‌گری در ساخت، بنا نهاده و برای ادامه به فکر بهینه‌سازی تولیدات خود در این حوزه و اعتلای آن تا حد صادرات و شرکت دادن محصولات خود در کورس رقابت جهانی است.

شعار بی‌عمل

سال‌های اخیر با شعار تولید داخلی و حمایت از آن توأم شده که فی نفسه خوب و مثبت است اما متأسفانه عملی در این حوزه مشاهده نمی‌شود و این نکته مهم و تأثیرگذار صرفاً در محدوده شعار باقی‌مانده است.

ما اکنون بابت هر کارگری که در مجموعه آشکارسازان ایرانیان اشتغال دارد حدود ۵۴۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت می‌کنیم، درصورتی‌که می‌شد در سال حمایت از تولید ملی، دست‌کم در همین حوزه هم که شده از تولیدکننده پشتیبانی می‌شد و حق بیمه‌ها افزایش پیدا نمی‌کرد. اگر اشتباه نکنم ما سال پیش ۳۸۰ هزار تومان برای بیمه هر فرد پرداخت می‌کردیم که این میزان در سال جدید با ۱۶۰ هزار تومان افزایش روبرو شد. شاید این میزان ناچیز به نظر بیاید و در توسعه نقشی ایفا نکند اما دست‌کم می‌توانست دلگرمی محسوب شود و من تولیدکننده امروز در جواب شما پاسخ مثبتی مبنی بر حمایت‌های دولتی بدهم.

من به‌عنوان مدیرعامل شرکت آشکارسازان ایرانیان نمی‌توانم موردی از حمایت‌های دولتی را به خاطر بیاورم و این برای کشوری درحال‌توسعه که داعیه سردمداری و پیشرفت را در سر می‌پروراند نکته مثبتی نیست.

آشکارسازان ایرانیان گاه در روند کار به‌جایی رسیده که به فکر سود نبوده و تلاش کرده تا فقط حقوق کارکنان خود را بپردازد و به گزینه تعدیل و تعطیل برخورد نکند. من می‌دانم که چنین اوضاعی در سال‌های اخیر برای بسیاری از تولیدکنندگان کشورم رخ داد و بسیاری از آنان نیز مانند ما حقوق کارکنانشان را به سود خود ارجح دانستند، با این حال من به فردای این مرز و بوم علی‌الخصوص حوزه ایمن‌سازی آن امیدوارم و می‌دانم همت و غیرت ایرانی به حدی است که در نهایت بر تمامی کاستی‌ها فائق آمده و ظفرمندانه و خودکفا به تولید و کار استیلا پیدا خواهد کرد.

تاریخ مصاحبه: مهر ماه 1398

→ خواندن مطلب قبلی

مهندس حسین حسن‌پور مدیرعامل مجموعه گیلان میکا

خواندن مطلب بعدی ←

مهدی بستانچی قائم‌مقام مدیرعامل دمنده

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.