مهندس محمود هراتیان مدیرعامل گروه صنعتی پامچال

مهندس محمود هراتیان مدیرعامل گروه صنعتی پامچال

اولویت، استاندارد

    گفت و گوی ماهنامه مهندسی ایمنی با مهندس محمود هراتیان، مدیرعامل گروه صنعتی پامچال

گروه صنعتی پامچال یکی از مجموعه‌های تولیدی با قدمت چند دهه در حوزه تولیدات ایمنی کشور است. پامچال هم‌اکنون در عرصه تولید جعبه و تجهیزات آتش‌نشانی فعال است و نامی آشنا برای فعالان این عرصه به‌حساب می‌آید. این شرکت به تازگی موفق به کسب نشان استاندارد برای هوزریل‌های آتش‌نشانی به همراه جعبه شده است که این خود گواه تلاش این مجموعه و کیفیت تولیداتشان است. تولیداتی با این حد از استاندارد و حرفه‌ای‌گری نه‌تنها افتخاری برای مجموعه پامچال بلکه برای تمام اعضای فعال در این حوزه است و باعث بالا رفتن سطح کیفی محصولات در این زمینه خواهد شد. مهندسی ایمنی به همین بهانه گفت‌وگویی با مهندس محمود هراتیان مدیرعامل گروه صنعتی پامچال داشته است که در ادامه می‌خوانید.

 • لطفاً در ابتدا کمی از خودتان و مجموعه پامچال بگویید؟

با عرض سلام و ادب خدمت مخاطبان گرامی مجله مهندسی ایمنی، بنده محمود هراتیان متولد 1349، دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد مدیریت هستم و عشق به تولید را خصیصه‌ی شاخص خود می‌دانم.

مجموعه گروه صنعتی پامچال شامل شرکت‌های دادرس آتش توچال، تولیدکننده کپسول‌های آتش‌نشانی توچال؛ واحد تولید جعبه‌های آتش‌نشانی پامچال؛ شرکت مهندسی آتش‌نشان پامچال و شرکت فنون آذران پردیس جم، آزمایشگاه همکار اداره استاندارد (آزمایشگاه آکرودیته، به شماره گواهی تأیید صلاحیت ES/3170) و دارای صلاحیت شغلی است.

 • چه مدت است در این حوزه فعالیت می‌کنید؟

پدر بنده آقای جواد هراتیان، از قدیمی‌ترین توزیع‌کننده‌های تجهیزات آتش‌نشانی هستند که قدمت کارشان به بالای 60 سال می‌رسد. فعالیت پدر به شکلی بوده است که می‌توانم بگویم تمام افراد سرشناس و قدیمی صنعت ایمنی و آتش‌نشانی ایشان را می‌شناسند.

ورود بنده به دنیای ایمنی نیز به ابتدای دهه‌ی 60 شمسی برمی‌گردد. من از سال 1360 هم‌زمان با تحصیل در فروشگاه پدری به کار شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی مشغول بودم. در سال 1369 هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه با پدر و برادران اقدام به تأسیس شرکت دادرس آتش توچال کردیم که پیرو آن یکی از موفق‌ترین و باکیفیت‌ترین برندهای کپسول آتش‌نشانی در کشور پایه‌گذاری شد. بنده از سال 1369 تا سال 1380 مدیریت آن مجموعه را بر عهده داشتم و هم‌زمان از سال 1371 تولید جعبه‌های آتش‌نشانی با برند پامچال را نیز آغاز کردم.

گروه صنعتی پامچال

 • باخبر شدیم که گروه صنعتی پامچال به تازگی موفق به اخذ نشان استاندار برای محصولات خود شده است و گویا مجموعه شما در این حوزه تنها دارنده نشان استاندارد محسوب می‌شود؛ کمی در این مورد توضیح دهید؟

بله به لطف خدا و تلاش مستمر و کمک تمام پرسنل، گروه صنعتی پامچال به عنوان اولین مجموعه در رسته ایمنی کشور موفق به اخذ نشان استاندارد برای هوزریل‌های آتش‌نشانی (به همراه جعبه) خود شد. باید گفت که هرچند ما در ابتدای این راه تنها بوده‌ایم اما مطمئناً در ادامه تنها نمی‌مانیم چراکه به لطف خدا با تولیدی که ما پایه‌گذاری کرده‌ایم راه برای دیگر تولیدکنندگان هموار شده است و چنانچه آنان تمام مراحل و مدارک موردنیاز را داشته باشند، می‌توانند به راحتی نشان استاندارد خود را اخذ کنند.

با توجه به اقدامات صورت گرفته، برنامه‌های تحقیقاتی مداوم، بازرسی‌های دقیق، کیفیت محصول و ارسال نمونه‌ها برای اداره استاندارد و پیگیری مداوم، خوشبختانه با یاری حق‌تعالی در بهمن‌ماه سال 1398 توانستیم موفق به اخذ گواهینامه نشان استاندارد ملی برای محصول هوزریل آتش‌نشانی (با شیلنگ نیمه سخت مطابق استاندارد ۲۲۱۵۷-۱ برای اولین بار در ایران به شماره پروانه ۶۳۷۹۸۲۱۹۸۱۵) شویم.

ما همواره برای خود تعهدی در قبال تولید محصولی که به عنوان وسایل ایمنی استفاده می‌شود، قائل شده‌ایم و همیشه به دنبال ارتقاء سطح کیفیت و تکمیل آن بوده‌ایم. قطعاً دریافت این گواهینامه، سندی بر تعهد این شركت به ارتقاء مدیریت كیفیت، اصلاح فرایندها، بهبود عملكرد و افزایش سطح رضایتمندی مشتریان و سایر ذینفعان است و مسیر دستیابی به اهداف متعالی صنعت ایمنی و همچنین دیدگاه‌های كلان توسعه‌ای در راستای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور را هموار خواهد كرد.

 • گروه صنعتی پامچال پروژه‌های بزرگی را در کارنامه خود دارد، برای آشنایی بیشتر مخاطبان ما کمی هم دراین‌باره توضیح دهید؟

باید بگویم که چون ما پنج سال پیش موفق شده بودیم تا برای اولین بار در ایران، استاندارد کارخانه‌ای هوزریل آتش‌نشانی را از اداره استاندارد استان اصفهان اخذ کنیم و همواره هدفمان تولید محصولات باکیفیت بوده است توانسته‌ایم پروژه‌های بزرگی را در کارنامه خود ثبت کنیم. خوشبختانه ما تا به امروز با اعتماد تمامی مشتریان عزیزمان موفق به کار با پروژه‌های بزرگی همچون شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی، واحد‌های صنعتی، ایستگاه‌های مترو، مراکز درمانی (بیمارستان‌ها، داروسازی، چشم‌پزشکی، پزشک قانونی و…) و حرمین مطهر امام رضا (ع) و امام حسین (ع) شده‌ایم.

 • به نظرتان مزیت کالای شما نسبت به دیگر رقبای موجود در بازار در چیست؟

گروه صنعتی پامچال به خوبی می‌داند که چطور و چگونه تولید کند. اکنون بیش از 30 سال است که کپسول آتش‌نشانی توچال در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به‌کاربرده می‌شود. خدا را شاکریم که سابقه‌ی طولانی ما در این کار همواره با ارتقا کیفی توأم بوده است و به لطف خدا و تلاش پرسنل هنوز محصول ما باکیفیت‌ترین کپسول آتش‌نشانی در ایران محسوب می‌شود.

گفتنی است که جعبه‌های هوزریلی آتش‌نشانی تولیدی گروه صنعتی پامچال هم دارای همین کیفیت مثال‌زدنی هستند. ما با استفاده از دستگاه‌های اتوماتيک در امر توليد، زیرسازی رنگ چهار مرحله‌ای فسفاته و چربي‌گير، استفاده از توپی برنجی (اين كار باعث آب‌بندی و افزايش عمر محصول شده و احتمال دررفتن بر اثر چرخش را از بين می‌برد)، طراحي زانوی يک تكه مخصوص هوزريل آتش‌نشانی، طراحي قرقره آتش‌نشانی هوزريلی مخصوص و طراحی زانو و محور یک تکه آلومینیومی توانسته‌ایم محصولات خود را در کشور بی‌رقیب کنیم. همان‌طور که اشاره شد گروه ما توانسته با اخذ گواهینامه‌های ملی کیفیت خود را به اثبات برساند و به عنوان اولین شرکت در حوزه ایمنی موفق به کسب گواهینامه استاندارد برای محصولات حرفه‌ای رسته خود شود که گواه اطمینان و کیفیت است و می‌توان آن را یک مزیت اساسی برای تولیدات این گروه محسوب کرد.

 • هم‌اکنون چه محصولاتی منحصراً با طراحی مجموعه پامچال عرضه می‌شود؟

مجموعه ما اولین تولیدکننده جعبه‌های هوزریل آتش‌نشانی در ایران و همچنین اولین دارنده پروانه بهره‌برداری از اداره صنایع و معادن برای تولید هوزریل‌های آتش‌نشانی با جعبه است. لازم به ذکر است که اکثر رقبای موجود در بازار برای قفل درب جعبه‌های آتش‌نشانی، از قفل درب باکی استفاده می‌کنند و این در حالی است که ما چندین سال است در محصولات خود از قفل حرفه‌ای به همراه دسته سود می‌بریم.

جعبه‌های آتش‌نشانی استیل با قابلیت جدا شدن درب و قاب از بدنه نیز برای اولین بار توسط این گروه صنعتی تولید شد. واحد R&D گروه صنعتی پامچال به تازگی نازل سه‌حالته آلومینیومی را طراحی و تولید کرده که می‌توان به جرئت گفت در حال حاضر بهترین نازل موجود در ایران است.

گروه صنعتی پامچال

 • شما به عنوان یک تولیدکننده تا چه حد رضایتمندی مشتری را مهم می‌دانید و چگونه پاسخگوی مشتریان خود هستید؟

رضایتمندی مشتری برای گروه صنعتی ما در اولویت قرار دارد. ما در همین مورد از سال 1387 مدیریت کیفیت ISO9001 را در مجموعه خود پیاده کردیم و همچنین مدیریت رضایت‌مندی مشتری ISO/TS10004:2008 را نیز از سال 1392 پیاده‌سازی کرده و پیرو آن موفق به اخذ نشان از شرکت GL آلمان شدیم.

 • ایمنی یک صنعت پیشرو است که نیاز به ارتقا و آموزش مداوم در آن احساس می‌شود، شما در این رابطه چه آموزش‌هایی برای پرسنل خود صورت می‌دهید؟

نگاه ما همواره این بوده است که ایمنی در صنایع جزو مهم‌ترین قسمت‌ها و پرسنل هم باارزش‌ترین ارکان یک مجموعه هستند. ازآنجاکه نگهداری و بهبود این سیستم، نیازمند مشارکت جدی تمامی کارکنان دارد، ما ضمن اعلام تعهد به بهبود مستمر، از درک اهداف و اصول فوق توسط کلیه کارکنان، اطمینان حاصل کرده و اجرا و حفظ خط‌مشی کیفیت را تحت مراقبت داشته و به‌طور منظم آن را بازنگری می‌کنیم. ما تاکنون اطلاعات تمامی کارکنان را درزمینه‌ی تولید با کلاس‌های آموزش فنی حرفه‌ای و اداره همکار استاندارد و مطالب گسترده پیرامون این رسته به‌روزرسانی کرده‌ایم و این یک برنامه‌ی مستمر و همیشگی در گروه صنعتی پامچال محسوب می‌شود.

 • شرایط بازار در وضعیت کنونی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ازآنجایی‌که ما خوشبختانه جزو اولین دارندگان گواهی استاندارد هستیم از شرایط بسیار خوبی در بازار کشور برخورداریم. مصرف‌کننده امروز به خوبی ارزش کیفیت را می‌داند و ما از استقبال شایان بازار بهره‌مندیم، در حدی که حتی در برخی موارد از لحاظ زمان تحویل سفارش‌ها شرمنده مشتریانمان می‌شویم. ما قدر توجه مشتریانمان را می‌دانیم و برای اعتماد آن‌ها ارزش قائلیم، آن‌ها نیز کیفیت کار مجموعه‌ی پامچال را برتر دانسته و به ما وفادارند.

 • شما در استان اصفهان بسیار فعال و شناخته‌شده هستید، چه برنامه‌ای برای دیگر استان‌ها دارید؟

متأسفانه حمایت از تولیدکنندگان به‌طورکلی قوی نیست و این وضعیت در شهرستان‌ها وخیم‌تر است. این مسئله در برخی شهرستان‌ها به‌وضوح قابل‌مشاهده است؛ بعضی سازمان‌های دولتی نه‌تنها حمایتی ندارند بلکه با اعمال محدودیت‌هایی برای تولیدکنندگان، باعث بروز مشکلاتی می‌شوند. با تمام این احوال ما توانستیم با اخذ نشان استاندارد ملی به ارتقاء کیفی برسیم که امیدواریم مسبب شناساندن محصول ما به بازار کشور شود.

 • اکنون شما به عنوان تولیدکننده از مسئولان دولتی چه انتظاری دارید؟

ما توانسته‌ایم تا اینجای کار پیش بیاییم و اکنون فقط از مسئولان محترم درخواست کنترل بازار از لحاظ قیمت مواد اولیه و کنترل کیفیت کالای تولیدی در بازار را داریم تا رقابت محصولات به جای قیمت بر اساس کیفیت باشد.

 • چه هدف و برنامه به خصوصی برای سال آینده دارید؟

ما هم‌اکنون در حال همکاری برای تدوین استاندارد جعبه‌های آتش‌نشانی با شیلنگ برزنتی یا تاشونده بنا بر استاندارد EN671-2 هستیم تا که به یاری خدا و کمک دوستان بتوانیم برای این استاندارد هم یک شماره استاندارد ملی اخذ کنیم. همچنین در حال کمک به تدوین استاندارد شیوه‌ها و رویه‌های تعمیرات نگهداری سیستم‌های اطفاء دستی ساختمان‌ها هستیم. هدف اصلی ما تدوین استاندارد تولید برای ساخت محصولات استاندارد است.

 • به عنوان یک مدیر موفق در حوزه کاری خود، تبلیغات و حضور در نمایشگاه‌ها را چقدر حائز اهمیت می‌دانید؟

حضور در نمایشگاه‌ها برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما در نمایشگاه‌ها علاوه بر اینکه محصولات خود را ارائه می‌کنیم، بازخوردهای کارمان را نیز از مشتریان مجموعه می‌گیریم که این مسئله ما را در تولیدات هر چه بهتر و بابا میل مشتریان رهنمون می‌کند. نمایشگاه‌ها ما را به سمت بازارهای جدید و محصولات جدید هدایت می‌کنند. ما از سال 1375 تاکنون بیش از 40 مرتبه در نمایشگاه‌های مختلف بین‌المللی، نفت و گاز و پتروشیمی، ساختمان و تأسیسات HSE در تهران و دیگر آوردگاه‌های این‌چنینی شرکت کرده‌ایم و سعی‌مان بر این بوده که از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببریم.

 • ممنون از وقتی‌که در اختیار مهندسی ایمنی گذاشتید و جوابگوی سؤالات ما بودید. در پایان اگر سخنی از قلم افتاده است و یا بحثی مدنظرتان هست بفرمایید.

ممنون از شما. خدا را شکر که با بیش از 40 سال سابقه تولید محصولات آتش‌نشانی توانسته‌ایم کالایی را تولید کنیم که همیشه در شرایط بحرانی و سخت، کمکی برای ایمنی و آتش‌نشانی کشور باشد نه اینکه با تولید محصول بی‌کیفیت به صنعت ایمنی کشور ضربه‌ای وارد کرده باشیم. در پایان برای تمامی همکاران در این حوزه آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کنم؛ به امید ایرانی ایمن.

تاریخ مصاحبه: مرداد ماه سال 1399

→ خواندن مطلب قبلی

پمپ آتش نشانی چیست؟

خواندن مطلب بعدی ←

استاندارد NFPA 101 چیست؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.